Obilježen Dan osoba s Down sindromom

Opća gimnazija KŠC-a ''Sv. Franjo'' sudjelovala je, zajedno sa štićenicima Zavoda za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju Tuzla, u obilježavanju Svjetskog dana osoba s Down sindromom. Kroz niz zajedničkih aktivnosti ostvarena je suradnja i s Elektrotehničkom školom Tuzla te Saobraćajnom školom Tuzla. Učenici su imali prigodu posjetiti Zavod, upoznati njihove štićenike te razmijeniti iskustva kako s njima tako i sa svojim vršnjacima iz spomenutih škola. Učenici su kreirali papirne čarapice s porukama prijateljstva, pravili kolače, s učenicima Elektrotehničke škole Tuzla osmislili STRIP na temu Down sindroma i pravili košarice za kolače. Na ovaj način sudionici su obogatili svoje iskustvo te stekli mnoga vrijedna prijateljstva. Tijekom obilježavanja Dana osoba s Down sindromom na prigodnom stručnom predavanju u amfiteatru Centra govorili su prof. dr. Milena Nikolić, Alma Ibisević i Naida Drljević. U isto vrijeme dio sudionika se pobrinuo da u centru grada zajedno s drugim školama i gostima upotpune ovaj dan te daju svoj prinos u procesu jačanja svijesti lokalne zajednice o važnosti potpore osobama s Down sindromom. Simbolika datuma (21.3.) podsjeća kako na 21. kromosomskom paru kod ovih osoba imaju tri umjesto dva kromosoma, što i uzrokuje pojavu sindroma. Projekt su podržali i studenti Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta, članovi udruženja " Medicus", članovi udruženja "Akustikum", članovi udruženja "Zemlja djece" te članovi Crvenog križa Tuzla. Organizatori i koordinatori aktivnosti bili su: Vanesa Malkić, Selma Hodžić, Muamer Jaganjac, Maja Mešanović-Hukić (Zavod); Lejla Idrizović (Elektrotehnička škola Tuzla); Elvira Huskić (Saobraćajna škola Tuzla) i Ivana Milosavljević (Opća gimnazija KŠC-a). Za realizaciju kreativne radionice (izrada papirnih košarica) pobrinula se prof. Pera Josipović. Učenica Melika Kovčić fotografijom je zabilježila sve aktivnosti i time dala svoj značajan prinos gore spomenutim događajima.